Tai Chi, Qi Gong, Tomasz Nowakowski, Centre of Taoist Arts Golden Hill °Zlatý Kopec°

.

.

× RODO: Używamy "ciasteczek" aby Twoje odwiedziny naszej strony przebiegały jeszcze sprawniej. Więcej informacji o polityce prywatności można znależć tutaj. Kliknij na "x" aby zamknąć tą notatkę i wrócić do przeszukiwania strony.


Artykuły międzynarodowej Szkoły Tai Chi

"Centrum Sztuk Taoistycznych Zlatý Kopec"

Trzynaście Rozpraw o Tai Chi Chuan
Książka ukazała się w języku polskim nakładem Wydawnictwa Medium, w przekładzie Tomasza Nowakowskiego.

            Trzynaście rozpraw o Tai Chi Chuan        Podstawowy kanon Tai-Chi

Więcej informacji na temat tych i innych książek można znależć po adresem:
www.medium.com.pl

Fragment Książki Profesora Cheng Man Ch’inga “Trzynaście Rozpraw o Tai Chi Chuan”

Cheng Man Ch’ing

Rozprawa Dziewiąta

Korzystny wpływ Tai Chi na działanie organów wewnętrznych
W chińskich sztukach walki mamy dwa rodzaje szkół: style wewnętrzne, pochodzące z gór Wu Dang i zewnętrzne, które mają swoje źródło w kalsztorze Shaolin. Wewnętrzna szkoła Chang San Fenga, Tai Chi Chuan, pochodzi z gór Wu Dang. Chińskie przysłowie mówi: “Szkoły wewnętrzne rozwijają Chi, szkoły zewnętrzne ćwiczą więzadła, kości i skórę.” Oznacza to, że szkoły wewnętrzne szczególnie koncetrują się na znaczeniu energii Chi i pracy z nią.

Sprowadzanie Chi do Tan Tien (centrum energetycznego w dolnej części brzucha, przyp. tłum.), jest podstawową umiejętnością w pracy nad rozwojem i pielęgnacją Chi. Gromadząca się w Tan Tien energia Chi, przenika do krwi. Wypełniona energią krew przenosi Chi do organów wewnętrznych, korzystnie wpływając na ich funkcje.

Dlaczego, umiejętność świadomego kierowania Chi do Tan Tien jest tak ważna?
Ponieważ, struktura i ułożenie organów wewnętrznych w ciele człowieka, jest inne niż u zwierząt. Zwierzęta nie mogą stać wyprostowane, tak jak człowiek. Ich kręgosłup ułożony jest horyzontalnie, a organy wewnętrzne są zawieszone pod nim, jak pod stropem. Dzięki takiemu ułożeniu, w czasie kiedy zwierzę biega lub skacze, jego organy kołyszą się w naturalnym ruchu, który masuje tkanki. Dlatego też, organy wewnętrzne zwierzęcia są zdrowsze niż ludzkie.

Istota ludzka może stać prosto. Kręgosłup człowieka jest wyprostowany. Dzięki temu człowiek jest inteligentniejszy i mądrzejszy od zwierząt, ale jednocześnie od nich słabszy. Dlaczego?
Ponieważ, wyprostowany kręgosłup powoduje inne ustawienie wewnętrznych organów. Wiszą one, jeden nad drugim i pod wpływem grawitacji uciskają się wzajemnie. Powstaje w nich wilgotne ciepło, którego nadmiar przenika organy wewnętrzne, najpierw śledzionę i żołądek, potem płuca jelita i pozostałe organy. Proces ten powoduje uszkodzenia i szybsze starzenie się tkanek. Ludzie nie znają przyczyny tego procesu. Wciąż myślą, że samo chodzenie, podobnie jak u zwierząt, zapewni im dobry stan zdrowia. Niestety, tak nie jest. Nogi są przeznaczone do chodzenia i spacery są lepsze niż leniwe siedzenie, ale nadmiar chodzenia może nadwyrężyć więzadła. I chociaż, organy ludzkie są wstrząsane przy chodzeniu podobnie jak u zwierząt, to jednak, w wyniku wyprostowanej pozycji kręgosłupa nadal uciskają się nawzajem. Łączące je tkanki nie są masowane i dzień po dniu stają się słabsze.

Jedynie wtedy,gdy kierujesz energię Chi do Tan Tien, działanie ruchu będzie inne, korzystne dla wewnętrznych organów. Energetyczne centrum (Tan Tien) znajduje się w środku brzucha, trzy cun poniżej pępka ( Cun - chińska miara proporcji ciała, służąca do odmierzania położenia punktów akupunkturowych. Jeden cun to szerokość kciuka. Przyp. tłum.). Organy wewnętrzne są ułożone wokół Tan Tien. Dlatego też, kierowanie energii oddechu, Chi, do Tan Tien powoduje ich rozluźnienie, a głeboki ruch przepony masuje je w rytm każdego oddechu. Ten proces dodatkowo jest wspomagany specjalnymi rodzajami ruchu, takimi jak: obroty talii, rytm ruchu rąk, rozluźnienie klatki piersiowej, rytm ruchu stóp w koordynacji z grawitacją. Wszystkie te komponenty formy Tai Chi, powodują naturalny ruch wewnętrznych organów, które masują się nawzajem, wzmacniając w ten sposób łączące je tkanki. Ten wewnętrzny ruch odprowadza też nadmiar wilgotnego ciepła z organizmu, co zapobiega wielu schorzeniom. Ponadto, dzięki takiej praktyce, możesz osiągnąć nadzwyczajny poziom energii i korzystać z niej w różny sposób.

Sprowadzanie Chi do Tan Tien porusza każdą tkanką ciała w jej naturalnym rytmie. W ten sposób Tai Chi Chuan służy wewnętrznym organom. Nie zajmuj się zewnętrznym, poszukuj wewnętrznego, rozwijaj i pielęgnuj Chi. W tym tkwi najgłębszy sens.

Książka ukazała się w języku polskim nakładem Wydawnictwa Medium, w przekładzie Tomasza Nowakowskiego.

Więcej informacji na temat tych i innych książek można znależć po adresem:
www.medium.com.pl

 

Informacje

 

E-mail : info@taichi-goldenhill.info

www.zlatykopec.org